AR
حورية الملح

الملح عبر التاريخ

قبل المعلومات القيمة التي حصل عليها علماء الجيولوجيا الحديث كان الانسان لايعرف أين يجد الملح فكان يجري بشقاء وراء الملح حتى بداية القرن العشرين. لقد كان الملح يملك قيمة عظيمة عبر التاريخ، فكان في بعض الدول يستخدم كراتب للعساكر والعمال. وأول الطرق التي تم انشاؤها من قبل امبراطورية روما لتوصيل الملح لم تكن إلى روما فحسب بل تم توصيلها إلى القسم الداخلي من الجزيرة.

  •  الصينيون، الروم، الفرنسيون وأهل البندقية وهاسبورغ وغيرها من الدول الحاكمة كانت تفرض الملح كضريبة من أجل تمويل الحروب.

•   أقدم مصدر مكتوب يتعلق بانتاج الملح في الصين يعود إلى 800 سنة قبل الميلاد. حسب هذه الوثيقة يقال خلال فترة حكم أسرة إيكسيا أن انتاج الملح والتجارة به بدأ قبل ألف سنة. السلطات الحاكمة في الصين كانت تستخدم التجارة بالملح كمصدر دخل للدولة. لقد تم العثور على نصوص تاريخية نفيد أن الملح كان يستخدم كضريبة في الصين في القرن الثاني عشر قبل الميلاد.

•   Yazar Kurlansky, et ve balığı tuzlayarak saklayan ilk uygarlığın Mısırlılar olabileceğini belirterek, balığı tuzda saklamaya ilişkin en eski Çin belgelerinin İ.Ö. 2 bine tarihlenirken, çok daha eski tarihlerden kalan mısır mezarlarında tuzlanmış balık ve kuş eti bulunduğuna dikkati çekti. Araştırmalara göre, Mısırlılar Nil deltasında deniz suyunu buharlaştırarak tuz üretiyorlardı.

•   New York’dan Prof. Dr. Michael A. Aldermann Amsterdam’da yaptığı konferansta 1400 kişi üzerinde yaptığı araştırmada az tuz alanların, çok tuz alanlara göre % 20 oranında daha çok kalp krizine yakalandıklarını tespit etmişti.

•   Dünyada en çok tuz kullanan millet olarak bilinen Japonların diğer milletlere göre daha sağlıklı ve uzun ömürlü oldukları bilinmektedir.

•   Prof. Dr. K. Stupe, az tuz alan yaşlılar üzeride araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar sonucu yaşlılarda konsentrasyon zafiyeti, algılama zafiyeti, hafıza zafiyeti görüldüğünü tespit etmişlerdir. Hatta yaz aylarında yeterince tuz ve su almayanlarda kolapsüs (kan dolaşımının durması) sebep olduğunu tespit etmiştir.

•   Gelişme çağındaki çocukların az tuz alması halinde gelişme anormallikleri, yorgunluk, baş ağrısı, okulda anlamama, zorlanmalarda nefes darlığı, deri hastalıkları ve erken yaşlarda yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara, sebep olduğu ortaya konmuştur.

•   Remscheid’dan Prof. Dr. H. Kaulhausen Bayreuth’e eğitim seminerinde hamile bayanların tuz ve su alımını azaltmaları halinde hamilelikleri üzerinde kötü etkiler sebep olabileceğini beyan etmiştir.

•   New York’tan Prof. Dr. A. Aldermann ve ekibi 1900 erkek ve 1000 bayan üzerinde 4 yıl süren bir araştırma yapmıştır. Bu araştırmalarda az tuz alanların çok tuz alanlara göre daha fazla kalp krizi görüldüğünü tespit etmiştir.