AR
بللورات الحياة
حورية الملح

قصص الملح

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde... Pire berber iken, deve tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken. Tıngır elek, tıngır felek demişler, bu masalı şöyle anlatmışlar. Bir varmış, bir yokmuş, evvel zamanda bir padişah ile bunun üç kızı varmış. Bir gün bu padişah kızlarını başına toplamış, beni ne kadar seversiniz? demiş. En büyük kız "Dünyalar kadar...", ortanca kızı "Kucak kadar...", küçük kızı da "Tuz kadar..." severim demiş. Padişah küçük kızın cevabına çok sinirlenmiş, İnsan tuz kadar sevilir mi demiş, ardından küçük kızını cellâda teslim etmiş. Cellât, kızı kesmek için dağa götürmüş. Kız cellâda yalvarmış, "Sen de babasın, bana kıyma!" demiş. Cellât, kızın yalvarmalarına dayanamamış, onun yerine bir hayvan kesmiş, kızın gömleğini kesilen hayvanın kanına bulayıp padişaha getirmiş. Küçük kız yollara düşmüş. Az gitmiş, uz gitmiş, bir köye ulaşmış. Orada köyün zenginlerinden birine kul köle olmuş, büyümüş, çok güzel bir kız olmuş. Güzelliği ilden ile dilden dile yayılmış, kısmet bu ya, bir başka padişahın oğluyla evlenmiş. Aradan bir hayli zaman geçmiş, başından geçenleri kocasına anlatmış, "Babamları yemeğe çağıralım." demiş. Kocası da "Olur." demiş. Gereken hazırlıklar yapılmış, padişah babası ziyafete çağrılmış. Kızın padişah babası söylenen ziyafete gelmiş. Padişah ve beraberindekiler sofraya oturduğunda yemekler sırayla gelmeye başlamış. Ama kız, aşçısına bütün yemeklerin tuzsuz olmasını tembih etmiş. Padişah hangi yemeğe saldırdıysa eli geri gitmiş, yemeklerin hiçbirini yiyememiş. O sırada küçük kızı padişahın sofrasından ayağa fırlamış. "Padişahım, duyduğuma göre sen küçük kızını, seni tuz kadar seviyorum dediği için öldürtmüşsün." demiş. Padişahın söz söylemesine fırsat vermeden "İşte o küçük kız benim." demiş ve "Bütün yemekleri tuzsuz yaptırdım ki kıymetimi anlayasın." sözlerini eklemiş. Padişah yaptığından utanarak küçük kızının boynuna sarılmış, tuzun ne kadar kıymetli olduğunu anlamış. Ondan sonra yeni bir dönem başlamış. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.

Kıssadan Hisse...

معلم هندي مسن مل من الخادم الذي كان يعمل عنده ويشتكي من كل شيء. في أحد الأيام أرسله ليأتي بالملح. وبعد عودة العامل طلب المعلم من هذا العامل الشقي في حياته أن يضع قليلا من الملح في كوب من الماء ويشربه. عمل العامل الشاب بأوامر المعلم وشرب الماء المالح ولكنه بدأ فورا يبصق الماء المالح. سأله المعلم كيف كان طعمه؟ أجاب الشاب بغضب وغيظ أنه "مر". قام المعلم ومسك بذراع العامل وأخرجه إلى الخارج. وأخذه بهدوء إلى ساحل بحيرة قريبة تقريبا. أمره أن يرش قليلا من الملح في تلك البحيرة وأمره بعد ذلك بشرب قليلا من ماء البحيرة. وجه المعلم نفس السؤال إلى الشاب الذي كان يمسح فمه بذراعه من الماء المنسكب حول شفتيه:

"كيف طعمه؟"
أجاب العامل الشاب بأن طعمه طيب.
وسأله مرة أخرى هل شعرت بطعم الملح؟
أجاب قائلا: لا.


جلس الرجل المسن إلى جانب العامل الشاب وقال له: "إن الآلم والشقاوة في الحياة هي مثل الملح، ليست كثيرة ولا قليلة. إن مقدار الألم والشقاء هو نفسه لايتغير. ولكن شدة هذه الآلام تختلف حسب المكان والشيء الذي توضع فيه. الشيء الوحيد الذي يجب ان تفعله عندما تشعر بالألم والمشقة هو أن توسع من مجال شعورك وأحاسيسك.